گفتار درمانی در منزل به ارائه خدمات تخصصی گفتار درمانی توسط درمانگر این رشته ( گفتاردرمانگر ) گفته می شود.

گفتار درمانی یکی از شاخه های علوم پزشکی در حوزه توانبخشی است که به درمان مشکلات مرتبط با گفتار و زبان و همچنین اختلالات بلع می پردازد.

از آن جا که درمان های توانبخشی اغلب زمانبر بوده و نیازمند تکرار و مداومت طولانی مدت هستند خدمات گفتار درمانی در منزل از اهمیت زیادی برخوردار است.

اختلالات مرتبط با گفتار و زبان بسیار گسترده هستند و درمان آن ها نیز با روش های مختلفی توسط گفتاردرمانگر انجام می شود ، آموزش والدین کودک و یا اطرافیان فرد بزرگسالی که دچار مشکلات گفتاری و یا اختلال بلع شده توسط گفتاردرمانگر برای ادامه تمرینات گفتار درمانی در منزل نقش موثری در بهبود کیفیت برنامه توانبخشی دارد.

روش های گفتار درمانی در منزل بطور کلی به کلیه اقداماتی که توسط خود فرد ، اطرافیان وی و یا گفتاردرمانگر برای کمک به بهبود مشکلات فرد انجام می گیرند گفته می شود.

برنامه گفتاردرمانی باید در منزل و کلینیک بطور پیوسته دنبال شوند تا بهترین نتیجه درمانی حاصل آید.

گفتاردرمانگر یا همان آسیب شناس گفتار و زبان ابتدا اقدام به معاینه و بررسی دقیق مشکل فرد مراجعه کننده پرداخته و بر اساس آن راهکارهای گفتاردرمانی را بکار می بندد و از آن جایی که هر گونه مشل درمان خاص خود را می طلبد نمی تواند یکی راهکار مشخص را برای تمام افراد بکار بست.

شایع ترین مشکلاتی که نیازمند تمرینات گفتار درمانی در منزل هستند عبارتند از :
 • تاخیر در حرف زدن کودکان
  مشکلات گفتاری همچون دیرحرف زدن از شایع ترین مشکلاتی هستند که کودکان به آن دچار می شوند، مشورت با یک گفتاردرمانگر در این موارد ضروری است.
 • لکنت زبان در کودکان و بزرگسالان
  لکنت زبان به عنوان شایع ترین اختلال گفتاری شناخته می شود که اغلب در کودکان دیده می شود و از این دوران شروع می شود ، البته امکان بروز ناگهانی لکنت در افراد بزرگسال نیز وجود دارد.
 • مشکلات گفتاری در کودکان مبتلا به اتیسم
  گفتاردرمانی اتیسم با هدف بهبود گفتار و برقراری ارتباط اجتماعی کودک با اطرافیان ارائه می شود.
 • مشکلات گفتاری در مبتلایان به سکته مغزی
  سکته مغزی یکی از شایع ترین اختلالات مغزی است که در اثر پارگی یکی از عورض خونرسان مغز و یا انسداد یکی از عروق مغز به دلیل وجود لخته خون رخ می دهد.
  گفتاردرمانی یکی از ضروری ترین اقدامات درمانی و توانبخشی است که به تخفیف و بهبود عوارض سکته مغزی در بیماران کمک می کند.
 • مشکلات گفتاری در مبتلایان به فلج مغزی
  از آن جایی که اختلالات گفتاری از مشکلات شایع در کودکان مبتلا به فلج مغزی است گفتاردرمانی فلج مغزی به خصوص گفتار درمانی در منزل به عنوان بخش مهمی از برنامه توانبخشی این کودکان شناخته می شود.
 • مبتلایان به آفازی ( زبان پریشی )
  آفازی عارضه ای است که به دلیل آسیب به مغز در اثر مشکلاتی مانند سکته مغزی رخ داده و سبب ناتوانی فرد در گفتار و درک گفتار دیگران می شود.
 • اختلال تلفظ
  اختلال تلفظ نوعی اختلال شایع گفتاری بخصوص در کودکان است.
  فردی که نمی تواند صداها ، هجاها و کلمات را بطور صحیح تلفظ کند دچار این اختلال است که با گفتاردرمانی می توان به بهبود آن کمک کرد.
 • آپراکسی
  آپراکسی گفتاری نوعی اختلال گفتاری است که با ناتوانی شخص در صحبت کردن بطور صحیح مشخص می شود.
  فرد مبتلا به این بیماری شرایط لازم برای صحبت کردن را ندارد و برای گفتگوی صحیح و روان دچار مشکل است ، بگونه ای که تمایلی برای حرف زدن با اطرافیان ندارد.
 • اختلال بلع
  اختلال بلع به هرگونه مشکل در خوردن مواد غذایی و نوشیدن مایعات گفته می شود و در صورتی که در زمان مناسب تحت درمان قرار نگیرد می تواند خطر ابتلا به آسپیراسیون و پنومونی (عفونت سیستم تنفسی) را افزایش دهد.
 • اختلال صوت
  اختلال صوت یکی از اختلالات شایع گفتاری است که دلایل و عوامل مختلفی در بروز آن نقش دارند. در صورتی که در هریک از بخش های فرایند ایجاد صوت مشکلی ایجاد شود اختلال صوت رخ می دهد.
 • شکاف کام 
  گفتاردرمانی شکاف کام برای کمک به بهبود وضعیت حرف زدن در کودکان مبتلا به این ناهنجاری و کاهش عوارض آن ضروری است. با انجام تمرینات گفتار درمانی در منزل می توان روند بهبودی و کاهش عوارض ناشی از این ناهنجاری مادرزادی را به حداق رساند.
فهرست
مشاوره رایگان و رزرو آنلاین نوبت