گفتاردرمانی پس از کاشت حلزون ضروری است و بدون آن میزان موفقیت پس انجام کاشت حلزون گوش برای افراد کم شنوا کاهش می یابد.

گفتاردرمانی برای کمک به بهبود شرایط گفتاری فردی که این عمل را انجام داده ضروری است.

کم شنوایی یکی از شایع ترین مشکلات مادرزادی است که سالانه کودکانی زیادی با این مشکل به دنیا می آیند.

کاشت حلزون یکی از راه های کمک به این کودکان برای بهبود وضعیت شنوایی است.

افرادی که دچار کم شنوایی شدید هستند و به وسیله سمعک نیز قادر به شنیدن صداها نیستند می توانند با کاشت حلزون شنوایی قادر به شنیدن اصوات شوند.

از آن جایی که شنیدن نقش موثری در تثبیت مهارت های کلامی و گفتار صحیح دارند مشکلات گفتاری در این افراد زیاد دیده می شود، در واقع کودک با شنیدن اصوات مختلف ، کلمات و جملات می آموزد که چگونه حرف بزند.

اختلال تکلم و ناتوانی در حرف زدن بطور روان از مشکلات شایع در کودکان کم شنوا است. که با گفتاردرمانی خوب می توان به آن ها کمک کرد.

هر مشکلی در گوش میانی یا خارجی که مانعی در برابر صوت باشد، می تواند سبب بروز کم شنوایی در فرد شود.

گفتاردرمانی پس از کاشت حلزون

پروتز حلزون شنوایی نوعی وسیله الکترونیکی است که در افرادی که با تجویز سمعک نمی توان به بهبود قدرت شنوایی کمک کرد مورد استفاده قرار می گیرد.

این وسیله اصوات را به امواج الکتریکی کد بندی شده تبدیل کرده که این امواج عصب شنوائی را تحریک و پیام هایی را به مغز ارسال می کنند.

کودکان با کم شنوایی شدید تا بزرگسالانی که به دلایلی دچار ناشنوایی شده اند می توانند از کاشت حلزون بهره ببرند و افرادی که در گذشته شنوایی داشته اند بیشتر از سایر افراد از مزایای این روش بهره مند می شود و پروسه گفتاردرمانی پس از کاشت حلزون نیز در آن ها سریع تر با نتایج مثبت همراه است.

عمل کاشت حلزون باید پس از تجویز سمعک و گذراندن دوره‌های توانبخشی و حدود یک سالگی انجام شود و بعد از دوره های گفتاردرمانی برای کمک به تقویت مهارت های کلامی کودک آغاز می شود.

پس از عمل کاشت حلزون کودک یا فردی که تحت این عمل قرار گرفته باید بطور منظم به کلینیک گفتاردرمانی مراجعه کند تا علاوه بر ارزیابی وضعیت گفتاری وی مهارت های کلامی و زبانی وی نیز با روش های گفتاردرمانی تقویت شود.

این افراد همچنین برای ارزیابی وضعیت شنوایی نیز برای به مراکز شنوایی سنجی مراجعه کنند و تحت نظر ادیومتریست قرار بگیرند.

این روش درمانی سبب افزایش درک گفتار در افراد کم شنوا می شود که با روش های گفتاردرمانی نیز تقویت می شود.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی کودکان کم شنوا – بهترین گفتاردرمانی اصفهان – گفتاردرمانی در شاهین شهر – گفتاردرمانی در اصفهان

فهرست
مشاوره رایگان و رزرو آنلاین نوبت