گفتاردرمانی سکته مغزی در اصفهان

  1. خانه
  2. مقالات
  3. گفتاردرمانی
  4. گفتاردرمانی سکته مغزی در اصفهان
گفتاردرمانی سکته مغزی در اصفهان

گفتاردرمانی سکته مغزی در اصفهان

گفتاردرمانی به عنوان یکی از ارکان برنامه توانبخشی بیماران مبتلا به این عارضه مغزی برای کمک به تخفیف عوارض گفتاری در بیمار سکته مغزی محسوب می شود.

سکته مغزی شایع ترین عارضه مغزی در سراسر جهان و سومین عامل مرگ و میر است و سالانه میلیون ها نفر را درگیر عوارض خود می کند که مشکلات گفتاری و اختلال در بلع غذا از مهم ترین عوارض آن است که در بسیاری از مبتلایان دیده می شود.

پارگی یا انسداد عروق مغزی مهم ترین علت بروز این عارضه است و در صورتی که آسیب در قسمت چپ مغز که نقش اساسی در گفتار فرد دارد رخ دهد بروز مشکلات گفتاری به دلیل اختلال عملکرد مغز در این رابطه رخ خواهد داد.

این عارضه مغزی در هر جنس و سنی ممکن است رخ دهد و امکان بروز آن با بالا رفتن سن افزایش می یابد و گفتاردرمانی سکته مغزی در اصفهان نقش موثری در تخفیف عوارض ناشی از آن دارد.

افرادی که دچار فشارخون و کلسترول خون بالا هستند نیز بیش از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به آن قرار دارند.

گفتار‌ درمانی به تشخیص و درمان عوارض ناشی از سکته مغزی همچون اختلال تکلم و اختلال بلع کمک زیادی می کند.

گفتاردرمانی سکته مغزی در اصفهان

بریده بریده حرف زدن ، لکنت ، ناتوانی در جمله سازی و ناتواین در صحبت کردن بطور روان از مهم ترین عوارض سکته مغزی هستند که با گفتاردرمانی می توان به بهبود و تخفیف آن ها کمک کرد.

آفازی نیز از مهم ترین عوارض سکته مغزی است که با گفتاردرمانی می توان به درمان آن کمک کرد ، مبتلایان به آفازی از نظر درک شنیداری، نامیدن، تکرار کردن، خواندن، نوشتن و بیان کلامی توسط گفتاردرمانگر بطور دقیق مورد ارزیابی قرار می گیرند و گفتاردرمانگر بر اساس نتایج بدست آمده از موثرترین راهکارهای گفتاردرمانی سکته مغزی را برای کمک به بیمار بهره می برد.

اختلالات خواندن و نوشتن نیز از عوارضی هستند که در برخی بیماران مبتلا به سکته مغزی دیده شده و با راهکارهای توانبخشی از جمله کاردرمانی و گفتاردرمانی می توان به درمان آن ها کمک کرد.

اختلال در بلع غذا و ناتوانی در خوردن مواد غذایی و نوشیدن مایعات نیز در بسیاری از مبتلایان به این عارضه مغزی دیده می شود که نیازمند مداخلات توانبخشی با گفتاردرمانی است.

شدت عوارض ایجاد شده برای بیمار نیز بسته به شدت آسیب مغزی و اینکه کدام قسمت های مغز آسیب دیده اند متفاوت است.

از آن جایی که برنامه های توانبخشی از جمله گفتاردرمانی زمانبر بوده و هرچه سریع تر آغاز شوند نتایج بهتری را نیز به همراه خواهند داشت انجام به موقع گفتاردرمانی پس از سکته مغزی از اهمیت زیادی برخوردار است.

گفتار درمانی سکته مغزی در اصفهان که در کلینیک گفتاردرمانی رشد به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود ، با تمرکز بر درمان اختلالات ایجاد شده برای بیمار و بازیابی مهارت های از دست رفته بیمار انجام می گیرد.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی سکته مغزی – گفتاردرمانی در اصفهان – کلینیک گفتاردرمانی در اصفهان

فهرست
مشاوره رایگان و رزرو آنلاین نوبت