گفتاردرمانی آنلاین یکی از خدمات تخصصی است که توسط متخصص گفتاردرمانی به افراد نیازمند خدمات گفتاردرمانی کمک می کند تا از خدمات تخصصی در منزل و بدون نیاز به کلینیک گفتاردرمانی بهره ببرند.

گفتاردرمانی آنلاین یکی از شاخه های توانبخشی و از رشته های علوم پزشکی است که به تشخیص و درمان اختلالات مربوط به گفتار و زبان می‌پردازد.

مشکلات گفتاری بخصوص در بین کودکان شایع است و در زمانی که ویروس کرونا دسترسی به مراکز توانبخشی را دشوار کرده و حتی سبب بروز استرس در فرد می شود جلسات گفتاردرمانی آنلاین در این شرایط می تواند به افراد نیازمند خدمات گفتاردرمانی کمک کند تا بدون استرس و در کنار عزیزان خود از مزایای گفتاردرمانی بهره ببرند.

متخصص گفتاردرمانی درمانی برنامه خاصی را برای جسات گفتاردرمانی آنلاین در نظر می گیرد ، اهم برنامه هایی که گفتاردرمانگر در نظر می گیرد موارد زیر را شامل می شود :

در گفتار درمانی آنلاین درمانگر معمولا تمرینات را در ابتدا به تنهایی ضبط کند و سپس برای مراجعه کننده ارسال کند. برای نمونه اگر قرار است فرد دارای لکنت تکنیک خاصی را پیاده کند، نمونه ای از اجرای این تکنیک را درمانگر ضبط و سپس برای مراجعه کننده ارسال می کند و از او می خواهد مطابق با الگو ضبط شده در خانه تمرین کند.

برای کودگ دارای تاخیر کلامی اگر تمرین آموزش واژگان است. درمانگر با تهیه ویدیو آموزشی تمرین مورد نظر را بصورت عملی اجرا و برای والدین ارسال می کند . کودک می تواند این ویدیو را مشاهده کند و واژگان جدید را یاد بگیرد. از طریق این روش می توان تمرینات انواع اختلالات را همچون : لکنت زبان ، مشکلات تلفظ ، مشکلات دیر حرف زدن ، جمله بندی ، مشکل از دست دادن گفتار بعد از سکته مغزی و.. را ارائه داد. به تجربه بسیاری از مراجعه کنندگان و والدین از این گونه تمرینات رضایت بالایی دارند.

از این روش برای ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان، می توان استفاده کرد. تحقیقات متعددی نشان داده اند که تاثیر درمان های از راه دور در بسیاری از شرایط مشابه درمان های حضوری است. 

استفاده از تکنولوژی ، آسان ، راحت و ارزشمند است. کودکان علاقه زیادی به تکنولوژی دارند و مشتاق تمرینات متکی بر تکنولوژی هستند. کودکان به گوشی ، تبلت و فیلم علاقه زیادی دارند که این باعث شده است میزان درگیری آنها با تمرینات مبتنی بر تکنولوژی بیشتر باشد.

اجرای تمرینات گفتاردرمانی آنلاین ،معمولا همراه با ارائه دستورالعمل است. در این روش درمانگر، دستورالعمل اجرای تمرین همراه با معرفی تمرین ، توضیح تکنیک ها و باید ها و نبایدها را برای مراجعه کننده قرستاده و از او می خواهد که مطابق با دستورالعمل به انجام تمرینات بپردازد.

در مواردی درمانگر و مراجعه کننده، نیاز به گفتگو بصورت آنلاین دارند که این مکالمه می تواند بصورت تماس صوتی یا تماس ویدیویی باشد. این روش به عنوان مشاوره آنلاین گفتار درمانی شناخته شده است. این راهکار بخصوص در کودکان مبتلا به لکنت موثر است. در بسیاری موارد فرد دارای لکنت یا همراهان او نیاز به گفتگو برای طرح پرسش و یا رفع نگرانی های خود دارند. درمانگر می تواند بصورت زنده به سوالات پرسیده شده پاسخ بدهد و نگرانی های والدین را رفع کند.

برای کودکان دارای تاخیر کلامی ، در مواردی درمانگر باید مستقیما با کودک ارتباط داشته و نحوه ارتباط او را بصورت زنده مشاهده کند. همچنین در صورت نیاز سوالات والدین را از طریق تماس صوتی پاسخ بدهد.در کودکانی که دچار تاخیر کلامی هستند ، گفتاردرمانگر نحوه تعامل با کودک را برای والدین توضیح می دهد و از آنها می خواهد در تعاملات خود با کودک موارد گفته شده را رعایت کنند.

مشاوره آنلاین ، برای افراد دارای مشکل تلفظ نیز ضروری است. کودک یا بزرگسال در حین تمرین تلفظ، نیاز به شنیدن بازخورد یا نظر درمانگر دارد تا اینکه در نهایت واج مورد نظر را در جایگاه صحیح تلفظ کند.

مزایای گفتاردرمانی آنلاین

  • ارزیابی دقیق : بیمار در محیط خانه و براساس ویدیویی ارسالی ارزیابی می شود. در کلینیک ممکن است فرد همکاری نکند یا به دلایلی نتواند همه توانمندی های خود را نشان بدهد.
  • درمان در کنار اعضای حانواده : در گفتار درمانی آنلاین، همراهان و والدین نقش بیشتری در درمان دارند که این خود در روند درمان سرعت می بخشد.
  • کاهش هزینه ها : با کسر هزینه رفت و امد به کلینیک ، هزینه جلسات مشاوره آنلاین گفتاردرمانی کمتر از جلسات حضوری خواهد بود.
  • برنامه ریزی بهتر : در جلسات حضوری شما باید وقت خود را با برنامه کلینیک تنظیم کنید ولی در جلسات آنلاین می توانید در زمان دلخواه تمرینات درمانگر را ببنید و اجرا کنید.

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی در اصفهان – گفتاردرمانی با بیمه – گفتاردرمانی دولتی – مرکز گفتاردرمانی در شاهین شهر – گفتاردرمانی در نجف آباد

فهرست
مشاوره رایگان و رزرو آنلاین نوبت