چگونه لکنت را متوقف کنیم؟

برخی از تمریناتی که والدین می توانند با کودکان برای کاهش لکنت انجام دهند چیست؟

هنگامی که کودک شما علائم لکنت را نشان می دهد که شامل تکرار، طولانی شدن و انسداد می شود، باید فوراً با یک گفتار درمانگر با تجربه مشورت کنید. یک متخصص استعداد کودک شما نسبت به لکنت، شدت آن را در نظر می گیرد و بر این اساس درمان (های) لکنت را پیشنهاد می کند.

این تمرینات لکنت معمولاً توسط گفتاردرمانگران پیشنهاد می شود. تمرین آنها در خانه می تواند به کودک شما کمک کند تا ضمن به اشتراک گذاشتن افکار خود، روانی و اعتماد به نفس بیشتری کسب کند.

چگونه لکنت را متوقف کنیم؟

در اینجا برخی از رایج ترین فعالیت هایی که SLP شما ممکن است از شما بخواهد با فرزندتان انجام دهید آورده شده است:

۱٫ اتخاذ نرخ آهسته تر گفتار با مکث

سرعت گفتار کندتر دو هدف دارد:

به عنوان الگویی برای فرزند شما عمل می کند. او می تواند بیاموزد که یک روش روان تر و روان تر صحبت کردن چگونه به نظر می رسد.
این باعث می شود کودک شما کمتر احساس عجله کند. آنها متوجه می شوند که می توانند زمان بیشتری را برای پاسخ دادن و تسلط بیشتر صرف کنند.
در اینجا نحوه صدای ما در بیشتر مواقع هنگام گفتگو با یک بزرگسال مسلط است – “هی، امروز چطور؟”

هنگام صحبت با فرزندتان، ممکن است بخواهید اینگونه صحبت کنید: «هی، امروز چطوری؟»

همچنین می توانید مکث های بیشتری به گفتار خود اضافه کنید تا آهسته تر شود، اما طبیعی تر به نظر برسد. بنابراین، به جای سخنرانی عجولانه معمولی خود، سعی کنید … بیشتر به این شکل صحبت کنید. … مکث های جزئی … در طول سخنرانی شما … باعث می شود … صدایی آرام تر … و آرام داشته باشید.

همچنین می توانید سعی کنید اولین کلمه هر جمله را “آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآ за با کودک خود بازی کنید” یا با کودک خود صحبت کنید، “کلمه ی اولی را که با کودکتان بازی می‌کنید یا با او صحبت می‌کنید” به زبان بیاورید. افزودن کشش اضافی به اولین کلمه به فرزند شما نشان می دهد که چگونه یک کلمه را آسان کند و به طور طبیعی در مکالمات تسلط داشته باشد.

۲٫ معرفی هجا-زمان گفتار

تکنیک گفتار با زمان هجا (STS) می تواند لکنت کودک شما را تا حدود ۹۶ درصد در حدود ۱۲ ماه کاهش دهد. با این حال، فقط در صورتی کار می کند که هر روز آن را با کودک خود تمرین کنید!

اگر کودکان زیر ۶ سال به مدت ۱۰ دقیقه، ۴ تا ۶ بار در روز به مدت ۱۲ ماه، لکنت زبان خود را به مدت ۱۰ دقیقه تمرین کنند، می توانند ۹۶ درصد لکنت خود را کاهش دهند.

ممکن است برای شما دشوار باشد که زمان گفتار خود را در مکالمات روزانه هجا کنید. قبل از اینکه با فرزندتان امتحان کنید، با ضربه زدن به پای خود برای هر هجا، می توانید به راحتی بر آن مسلط شوید.

اگر در ابتدا احساس عجیبی در صحبت کردن با گفتار هجا دارید، کاملا قابل درک است. صدای خود را عادی نگه دارید و با سرعت عادی صحبت کنید. به سادگی به این فکر کنید که “محدودیت های محدود در اطراف هر هجا” را در طول مکالمات روزانه خود اضافه کنید.

۳٫ تلاش برای کاهش تقاضا

کودکی که لکنت زبان دارد، شروع مکالمه خود به خود دشوار است. تنها کاری که ما باید انجام دهید این است که خواسته های مربوط به صحبت کردن را کاهش دهید.

تحقیقات روی روانشناسی کودک نشان می دهد که پرسیدن سوالات زیاد می تواند باعث ایجاد استرس یا اضطراب در کودک شود که می تواند لکنت او را بدتر کند. بنابراین اجازه دهید آنها احساسات، دانش و تجربیات خود را به طور خودجوش به اشتراک بگذارند.

به فرزندتان اجازه دهید تا در مورد آنچه که می‌خواهد درباره آن بحث کند، بازی کند یا تماشا کند، رهبری کند. جملات آنها را تمام نکنید یا حدس نزنید که آنها می خواهند بگویند. به آنها زمان بدهید تا جملات خود را تمام کنند.

به جای اینکه از آنها سوال بپرسید، نظرات خود را به پایان برسانید. به عنوان مثال، به جای اینکه بپرسید “هی، آنجا چه بازی می کنی؟” می توانید بگویید، “می بینم که در حال بازی Minecraft هستید.”

یادگیری به طور طبیعی برای کودکان اتفاق می‌افتد و دلیل کمی وجود دارد که باور کنیم نپرسیدن سؤالات کافی روند یادگیری او را به عقب برمی‌گرداند.

۴٫ اتخاذ پاسخ های کلامی جدید

پاسخ های کلامی مانند بازخورد دادن به کودک در مورد گفتارشان است. از آنجایی که مغز کودکان انعطاف پذیری بالایی دارد (توانایی یادگیری چیزهای جدید)، آنها می توانند روان صحبت کردن را یاد بگیرند حتی زمانی که شما تکنیک های پیچیده گفتار درمانی را به کودک خود آموزش نمی دهید.

در اینجا پنج پاسخ شفاهی وجود دارد که می توانید هنگام صحبت با کودک خود از آنها استفاده کنید:

وقتی آنها مسلط هستند.

حتما از آنها تمجید کنید. بگویید: «عالي بود رفيق»، «هي، بدون ضربه» و «من عاشق سخنراني آرام تو هستم.»

می توانید از آنها بخواهید که سخنرانی خود را مانند “به نظر شما بهتر از قبل بود”، “آیا روان بود” ارزیابی کنند.

با گفتن «این واقعاً روان بود» و «دوباره صاف»، گفتار آرام آنها را تأیید کنید.

زمانی که آنها روز بدی دارند یا لکنت دارند، می توانید –

لکنت آنها را با گفتن جمله ای مانند “که کمی آنجا گیر کرد” یا “کلمه سختی بود” تایید کنید.

می توانید درخواست اصلاح خود کنید. «می‌توانی این را دوباره برای من بگویی؟»

با این حال، هر کودکی نسبت به نظرات مربوط به لکنت یا اصلاح خود واکنش مثبت نشان نمی دهد. اگر کودک شما واکنش منفی نشان می دهد، به سادگی آن را رها کنید.

فقط به پاسخ های کلامی مثبت پایبند باشید. مطمئن شوید که به ازای هر ۱ نظر در مورد سخنرانی پر از دست انداز آنها حداقل ۵ پاسخ مثبت به آنها می دهید.

۵٫ افزایش زمان گوش دادن

کودکانی که لکنت دارند در بیان خود مشکل دارند. داشتن گوش شنوایی یکی از اعضای خانواده می تواند تفاوت قابل توجهی در نگرش کودک نسبت به گفتار خود ایجاد کند. حتماً هر روز مقداری «زمان گوش دادن» را به فرزندتان اختصاص دهید.

این می تواند بعد از مدرسه بازی باشد، زمانی که آنها چیزهای زیادی برای به اشتراک گذاشتن در مورد تجربیات خود دارند، یا درست قبل از اینکه کودک برای زمان بازی خود به بیرون برود. زمان گوش دادن با کیفیت به کودک شما این امکان را می دهد که بداند شما در کنار او هستید، اگرچه باید عمداً مطمئن شوید که در این مدت به او پیشنهاد یا دستورالعملی ندهید، به خصوص در مورد گفتار او!

زمان بازی دقیق با کودک می تواند بهبود قابل توجهی را در گفتار کودک نشان دهد. برای مثال، انعکاس بیان کودک در طول زمان بازی با نشانه‌های صوتی، مانند صداهای ناامیدکننده زمانی که چهره کودک همان احساسات را نشان می‌دهد، می‌تواند در دراز مدت در کودک اعتماد به نفس ایجاد کند.

شما باید به فرزندتان اجازه دهید که شما را در طول زمان بازی تعاملی هدایت کند که همچنین باید برای کودک شما بدون ساختار، خود به خود و لذت بخش باشد.

 

کلمات مرتبط :

چگونه لکنت را متوقف کنیم؟ – درمان لکنت زبان کودکان – گفتاردرمانی لکنت زبان – گفتاردرمانی دولتی – گفتاردرمانی با بیمه – گفتاردرمانی در اصفهان – بهترین مرکز گفتاردرمانی در اصفهان

فهرست
مشاوره رایگان و رزرو آنلاین نوبت