چگونه لکنت خود را درمان کنیم ؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. گفتاردرمانی
  4. چگونه لکنت خود را درمان کنیم ؟
چگونه لکنت خود را درمان کنیم

چگونه لکنت خود را درمان کنیم ؟

لکنت زبان یکی از شایع ترین مشکلات گفتاری است که بر اساس آمارها در حدود ۱ درصد از افراد وجود دارد و خوشبختانه در بسیاری از موارد قابل درمان است.

لکنت نوعی اختلال گفتاری است که با بروز اختلال جریان طبیعی و عادی صحبت کردن فرد همراه است و فرد نمی تواند بطور روان صحبت کند و در موارد شدید حتی حرف زدن فرد برای دیگران نامفهوم است.

گفتاردرمانی یکی از موثرترین راهکارهای درمان این اختلال گفتاری شایع است.

کاهش اضطراب و هیجان ، ارائه الگوهای گفتاری صحیح توسط گفتاردرمانگر، بررسی کلمات محرک و تمریناتی در ارتباط با شمرده صحبت کردن از موثرترین راهکارها در بهبود این اختلال هستند.

در این مقاله سعی داریم به برخی راهکارهای که فرد می تواند با انجام آن ها به درمان لکنت خود کمک کند اشاره کنیم.

چگونه لکنت خود را درمان کنیم ؟

شناخت لکنت

اولین گام برای درمان مناسب لکنت شناخت آن است چراکه افراد دارای لکنت معمولاً روی کلمات، اصوات و عبارات خاصی دچار مشکل هستند که با شناخت آن ها و عدم استفاده زا آن ها حین صحبت کردن می تواند به بهبود اختلال لکنت نیز کمک کرد.

مبارزه با لکنت

بجای ترس از صحبت کردن سعی کنید کلماتی را که هنگام بر زبان آوردن دچار مشکل می شوید را شناسایی و سعی کنید لکنت زبان را در هنگام بر زبان آوردن آن ها شکست دهید ، اگرچه ممکن است این کار در ابتدا برای شما سخت باشد اما بتدریج اعتماد بنفس شما برای شکست لکنت افزایش پیدا می کند.

آرام حرف بزنید

در تمرین، سعی کنید هر هجا را به آرامی و با طولانی کردن گفتار آن تلفظ کنید تا تمرکز شما روی هر هجا و حرف بیش تر شود.

این کار در تمرین‌ها باعث می‌شود شما عادت کنید شمرده ‌تر حرف بزنید. این کار روی کلماتی که روی آن بیشتر دچار لکنت می‌شوید با تمرکز بیشتری انجام دهید تا به تدریج حرف زدن آرام برای شما عادت شود.

چگونه لکنت خود را درمان کنیم ؟

چگونه لکنت خود را درمان کنیم ؟

تنفس صحیح

اضطراب و هیجان، یکی از عوامل تاثیر گذار در بروز لکنت است و برای جلوگیری از آن می توان با تنفس عمیق و صحیح قبل از شروع به صحبت به کاهش اضطراب و هیجان و کاهش احتمال گرفتگی زبان حین صحبت کردن کمک کرد.

استفاده از دوربین و آینه

با حرف زدن جلوی آینه و یا دوربین ( ضبط فیلم از شما و حرف زدنتان ) می توانید اعتماد بنفس خود را هنگام صحبت کردن بالا ببرید که نقش موثری در کاهش بروز لکنت در حین حرف زدن دارد.

سعی کنید تماس چشمی با خودتان را در حین صحبت کردن جلوی آینه حفظ کنید ، با استفاده از این روش ها می توانید کم کم کلماتی را که در گفتن آن ها دچار مشکل می شوید را شناسایی و به دنبال جایگزین مناسبی برای آن ها باشید.

کلمات مرتبط :

چگونه لکنت خود را درمان کنیم؟ – درمان لکنت – بهترین درمان لکنت – درمان قطعی لکنت

فهرست
مشاوره رایگان و رزرو آنلاین نوبت