مشکلات رایج گفتاری

در بیشتر موارد، بچه ها باید بتوانند تا زمانی که وارد مدرسه ابتدایی می شوند، کاملاً واضح صحبت کنند. متخصصان گفتاردرمانی معتقدند در چهار سالگی، کودکان باید ۱۰۰ درصد از مواقع حتی توسط غریبه ها درک شوند. با این حال، برخی از اشتباهات تلفظ ممکن است هنوز در مهدکودک و سالهای اولیه مدرسه وجود داشته باشد و این زمانی است که والدین شروع به نگرانی می کنند.

لکنت زبان و جایگزینی حروف و صداها بجای هم از مشکلات رایج گفتاری در کودکان هستند. در صورتی که مشکلات گفتاری بخوبی درمان نشوند ، می توانند سبب کاهش اعتماد بنفس در کودک شده و مشکلات روحی برای وی ایجاد کنند.

صداهایی که توسعه آنها بیشتر طول می کشد شامل صداهای “r” و “s” است. بچه ها ممکن است “w” را جایگزین “r” کنند (“wainbow” به جای “رنگین کمان”) یا، مانند Matteo، از صدای “th” به جای “s”.

بچه‌های دیگر ممکن است به جای «s» از صدای «t» استفاده کنند یا «s» را کاملاً کنار بگذارند.

در ارزیابی گفتار، درمانگر از کودک شما می خواهد که کلمات و صداهای مختلفی را بیان کند تا ببیند آیا مشکل دارد یا خیر، و اگر چنین است، به جای صداهای صحیح، چه صداهایی تولید می کند. وقتی صحبت از صداهایی که بعداً در حال رشد هستند، مانند «r» و «s» به میان می‌آید، درمانگران احتمالاً درمان را تا پنج سالگی توصیه نمی‌کنند و اکثر آنها تا سن هفت سالگی متوقف می‌شوند. آنها منتظرند ببینند که آیا فرزندشان به شرایط بهترین می رسد یا خیر.

گفتاردرمانی نقش مهمی در درمان و بهبود مشکلات رایج گفتاری در کودکان دارد، برای دریافت خدمات گفتاردرمانی کودکان در اصفهان می توانید به کلینیک گفتاردرمانی رشد مراجعه بفرمایید.

آیا گفتار درمانی موثر است؟

اینکه فرزند شما هر چند وقت یک‌بار متخصص گفتاردرمانی را می‌بیند، با خصوصی بودن یا از طریق مدرسه و اینکه خانواده‌تان چقدر می‌توانند متعهد به شرکت در آن شوند، تعیین می‌شود. اما معمولاً فرزند شما یک یا دو بار در هفته یک جلسه می‌گذارد و آموزش می‌گیرد که چگونه صداها را درست بسازد و سپس برای تمرین بازی انجام دهد. آنها به خانه فرستاده می شدند تا در طول هفته با والدین خود فعالیت کنند.

در نهایت، موفقیت درمان به مشارکت کودک شما در طول قرار ملاقات و تعهد خانواده شما به تمرین در طول هفته بستگی دارد. شروع به موقع گفتاردرمانی نقش مهمی در افزایش شانس موفقیت فرایند درمان در مشکلات گفتاری دارد.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی دولتی – گفتاردرمانی با بیمه – گفتاردرمانی در اصفهان – گفتاردرمانی کودکان – گفتاردرمانی در شهر پروین

فهرست
مشاوره رایگان و رزرو آنلاین نوبت