تغییر فرکانس صدا می‌تواند بر سایر ویژگی‌های آن مانند زیر و بم و بلندی صدا تأثیر بگذارد. آزمایش کردن و یافتن تعادل مناسب برای رسیدن به اثر مورد نظر مهم است.

تغییر فیزیکی امواج صوتی:

تنظیم منبع: این مستقیم ترین راه برای تغییر فرکانس است. برای مثال، محکم کردن سیم گیتار، فرکانس آن را افزایش می دهد و صدایی با صدای بلندتر ایجاد می کند. برعکس، شل کردن آن باعث کاهش فرکانس و ایجاد صدایی با صدای کمتر می شود. نمونه های دیگر عبارتند از تنظیم سرعت تیغه فن (سریع تر = گام بالاتر)، یا طول یک رشته ارتعاشی (کوتاه تر = گام بالاتر).

اثر داپلر: این پدیده زمانی رخ می دهد که حرکت نسبی بین منبع صدا و شنونده تغییر کند. همانطور که منبع نزدیکتر می شود، امواج صوتی فشرده می شوند که منجر به فرکانس درک بالاتر (پیچ بالاتر) می شود. برعکس، با دور شدن منبع، امواج کشیده می‌شوند که منجر به فرکانس کمتر درک شده (پیچ پایین‌تر) می‌شود. به همین دلیل است که صدای آژیر هنگام نزدیک شدن با صدای بلندتر و در هنگام عقب نشینی با صدای پایین تر به صدا در می آید.

دیگر روشهای تغییر فرکانس صدا

دستکاری دیجیتالی صدا:

نرم افزار ویرایش صدا: برنامه هایی مانند Audacity، Adobe Audition یا GarageBand به شما امکان می دهند فرکانس امواج صوتی ضبط شده را دستکاری کنید. برای دستیابی به افکت های مختلف می توانید از ابزارهایی مانند تغییر دهنده های زمین، کشش زمانی یا تاب برداشتن فرکانس استفاده کنید.

پردازش سیگنال دیجیتال (DSP): این شامل استفاده از الگوریتم های ریاضی برای اصلاح نمایش دیجیتالی امواج صوتی است. برای تغییر فرکانس می‌توان از تکنیک‌هایی مانند کدگذاری فاز یا مدولاسیون فرکانس استفاده کرد، بدون اینکه روی سایر ویژگی‌های صدا مانند تایمبر تأثیر بگذارد.

تغییر ادراکی فرکانس:

یکسان سازی (EQ): این تکنیک به شما امکان می دهد باندهای فرکانس خاصی را در یک سیگنال صوتی تقویت یا کاهش دهید. با تقویت فرکانس‌های بالا، می‌توانید صدا را روشن‌تر و بلندتر کنید، در حالی که برش آن‌ها می‌تواند صدای آن را کسل‌تر و کم‌تر کند.

اعوجاج هارمونیک: این فرکانس‌های جدیدی را به صدای اصلی اضافه می‌کند که می‌تواند صدا را غنی‌تر و کامل‌تر کند. با این حال، بسته به اجرا می تواند مصنوعات ناخواسته را نیز معرفی کند.

 

بیشتر بخوانید :

درمان اختلال تلفظ صداها

فهرست
مشاوره رایگان و رزرو آنلاین نوبت