تاخیر گفتاری کودکان

یک کودک ۲ ساله معمولی می تواند حدود ۵۰ کلمه بگوید و در جملات دو و سه کلمه ای صحبت کند. در سن ۳ سالگی دایره لغات آنها به حدود ۱۰۰۰ کلمه افزایش می یابد و آنها در جملات سه و چهار کلمه ای صحبت می کنند.

اگر کودک نوپا شما این نقاط عطف را برآورده نکرده باشد، ممکن است تاخیر در گفتار داشته باشد. نقاط عطف رشد به اندازه گیری پیشرفت کودک شما کمک می کند، اما آنها فقط دستورالعمل های کلی هستند. کودکان با سرعت مخصوص خود رشد می کنند.

اگرچه تاخیر گفتاری کودکان در اغلب موارد مشکل خاصی نبوده و با رشد کودک برطرف می شود ، تاخیر گفتاری می تواند به دلیل کم شنوایی یا اختلالات عصبی یا رشدی باشد.

بسیاری از انواع تاخیر گفتار را می توان با راهکارهایی که متخصص گفتاردرمانی در نظر می گیرد بخوبی برطرف کرد و کودک در سنین بالاتر می تواند مانند سایر همسالان خود حرف بزند.

تفاوت تاخیر گفتار و زبان

گفتار عمل فیزیکی تولید صداها و گفتن کلمات است. کودک نوپا با تاخیر در گفتار ممکن است تلاش کند اما در ایجاد صداهای صحیح برای ساختن کلمات مشکل داشته باشد. تأخیر گفتار شامل درک یا ارتباط غیرکلامی نیست.

تاخیر زبانی شامل درک و برقراری ارتباط، چه به صورت کلامی و چه غیرکلامی است. یک کودک نوپا با تاخیر زبانی ممکن است صداهای صحیح را تولید کند و برخی از کلمات را تلفظ کند، اما آنها نمی توانند عبارات یا جملات منطقی را بسازند. آنها ممکن است در درک دیگران مشکل داشته باشند.

کودکان ممکن است تاخیر در گفتار یا تاخیر زبان داشته باشند، اما این دو حالت گاهی اوقات با هم تداخل دارند.

اگر نمی دانید فرزندتان ممکن است کدام یک را داشته باشد، نگران نباشید. برای ارزیابی و شروع درمان با یک متخصص گفتاردرمانی مشورت کنید.

مهارت های گفتاری و زبانی با صدای ناله یک نوزاد شروع می شود. با گذشت ماه‌ها، غرغر کردن به ظاهر بی‌معنی به اولین کلمه قابل درک تبدیل می‌شود.

تأخیر گفتار زمانی است که کودک نوپا به نقاط عطف گفتار معمولی نرسیده باشد. کودکان در جدول زمانی خود پیشرفت می کنند. کمی تأخیر در مکالمه لزوماً به معنای وجود مشکل جدی نیست.

چه چیزی برای یک کودک ۳ ساله معمول است؟

یک کودک ۳ ساله معمولی می تواند:

  • از حدود ۱۰۰۰ کلمه استفاده کندو
  • خود را به نام صدا کنند، دیگران را به نام صدا کنند
  • در جملات سه و چهار کلمه ای از اسم، صفت و افعال استفاده کند.
  • سوالات خود را بپرسند
  • داستان بگوید.

افرادی که بیشترین زمان را با یک کودک نوپا می گذرانند، بیشتر آنها را درک می کنند. حدود ۵۰ تا ۹۰ درصد از کودکان ۳ ساله می توانند آنقدر خوب صحبت کنند که غریبه ها بیشتر اوقات درک کنند.

علائم تاخیر گفتاری کودکان

اگر کودک در ۲ ماهگی صدا نمی‌زند یا صداهای دیگری تولید نمی‌کند، می‌تواند اولین نشانه تاخیر در گفتار باشد. در ۱۸ ماهگی، اکثر نوزادان می توانند از کلمات ساده مانند “ماما” یا “بابا” استفاده کنند. علائم تاخیر گفتار در کودکان نوپا عبارتند از:

سن ۲۴ ماهگی : حداقل از ۲۵ کلمه استفاده نمی کند
سن ۳۰ ماهگی: از عبارات منحصر به فرد دو کلمه ای یا ترکیبات اسم-فعل استفاده نمی کند
سن ۳۶ ماهگی: حداقل از ۲۰۰ کلمه استفاده نمی کند، چیزها را به نام نمی پرسد، حتی اگر با آنها زندگی می کنید درک آن سخت است.
هر سنی: قادر به گفتن کلماتی که قبلاً آموخته اید نیست

 

کلمات مرتبط :

تاخیر گفتاری کودکان – گفتاردرمانی تاخیر حرف زدن کودکان – گفتاردرمانی کودکان در اصفهان – گفتاردرمانی دولتی – گفتاردرمانی با بیمه – گفتاردرمانی خوب در اصفهان

فهرست
مشاوره رایگان و رزرو آنلاین نوبت