بازی درمانی در بیش فعالی

کودکان مبتلا به ADHD در تمرکز بر روی کارها، توجه و گوش دادن مشکل زیادی دارند. آنها خیلی راحت حواسشان پرت می شود و تکانشی هستند و اغلب مخل هستند. چگونه یک روان درمانگر کودک از طریق بازی درمانی این موضوع را درمان می کند؟

کودکان مبتلا به ADHD اغلب دارای مسائل همپوشانی دیگری از جمله اضطراب، افسردگی، رفتار نافرمانی مخالف و غیره هستند. بازی درمانی به حل آن مسائل نیز کمک می کند و تعداد کلی چالش هایی را که کودک با آن مواجه است کاهش می دهد. همراه با مشاوره والدین، بازی درمانی به ویژه در درمان ADHD موثر است.

مزایای بازی درمانی در بیش فعالی

۱) کمک به پردازش احساسات منحرف کننده به کودک

فرض کنید کودکی در خانواده اش استرس و درگیری دارد. حتی مقدار کمی درگیری ممکن است باعث ایجاد احساسات عصبانیت نسبت به اعضای خانواده شود. خشم حل نشده یکی از عوامل تشدید علائم ADHD است. این عصبانیت در پس ذهنش فرو می نشیند و حواس او را در حین تکالیف مدرسه پرت می کند. در تمام مدت ممکن است حتی آگاهانه از عصبانیتش آگاه نباشد. او ابزاری برای مبارزه با حواس پرتی خود ندارد زیرا حتی نمی داند از کجا می آید. اما در فضای امن اتاق بازی می تواند احساسات خشمگین خود را بیان و تشخیص دهد.

فرض کنید او با یک چکش اسباب‌ بازی می‌کوبد، به کیسه‌ ی خاک رس می‌کوبد، احساساتش را به سطح می‌آورد و آنها را به صورت نمادین بیان می‌کند. درمانگر آن احساسات خشمگین را تشخیص می دهد، شناسایی می کند و بازتاب می دهد، حتی اگر فقط برای پنج دقیقه در طول هر جلسه باشد. او تمرینات ارزشمندی را در آگاهی آگاهانه از خشم خود به دست آورده است و اکنون می تواند شروع به پردازش، دستکاری و حل آن کند و اجازه دهد به گذشته برود تا دیگر حواس او را در حین تکالیف مدرسه پرت نکند.

علاوه بر این، کودکانی که تحت فشارهای استرس زا قرار گرفته اند، معمولا شرم را تجربه می کنند و این احساسات حواس آنها را پرت می کند. شرم یک «فروپاشی» خود است که باعث می‌شود کودک احساس کند اساساً معیوب است، ارزشمند نیست، خوب نیست. او به شدت درگیر وضعیت خود می شود و نمی تواند روی کار خود تمرکز کند. با این حال، در اتاق بازی حس ارزش و پذیرش خود ساخته می شود.

۲) بهبود قدرت تصمیم گیری و عملکرد اجرایی

کودکان مبتلا به بیش فعالی با آنچه “عملکرد اجرایی” نامیده می شود، مشکل دارند. آنها در به دست آوردن قدرت تصمیم گیری برای متمرکز ماندن در مواجهه با حواس پرتی شدید خود مشکل دارند. بازی درمانی در بیش فعالی برای رفع این مشکلات در اتاق بازی درمانگر عمل می کند. در آنجا، کودک تمام تصمیمات خود را می گیرد، در حالی که این فرآیند تصمیم گیری به شدت توسط درمانگر حمایت و تایید می شود. این به او احساس موفقیت و لذت زیادی در تصمیم گیری می دهد و در نتیجه او را تشویق به تصمیم گیری بیشتر می کند. از طریق تمرین قدرت او در تصمیم گیری افزایش می یابد و اکنون او توانایی بیشتری برای انتخاب یا تصمیم گیری برای تمرکز در کلاس دارد.

دیگر مزایا

۳) کاهش تکانشگری. همراه با مشاوره والدین تاثیری مضاعف دارد.

کودکان مبتلا به ADHD اغلب بسیار تکانشی هستند. آنها تحمل کمی نسبت به محدودیت ها دارند و به صورت تکانشی و نامناسب عمل می کنند.

بازی درمانی در بیش فعالی توانایی آنها را برای تحمل محدودیت ها در اتاق بازی افزایش می دهد که در آن درمانگر کنترل کامل عمل را به آنها می دهد. در حین انجام این کار، اقدامات او را دنبال و شفاهی یادداشت می کنم. این به کودک حس هیجان انگیزی از کنترل و خودتعیین می دهد. او از قرار گرفتن در صندلی راننده هیجان زده است.

این به شدت برای او قدرت می‌بخشد، و او آنقدر احساس رهایی می‌کند که اکنون قدرت تحمل محدودیت‌های معمولی را دارد که خارج از جلسه تجربه می‌شود. بنابراین او دیگر نیازی به انجام آنقدر حرکات تکانشی ندارد. در نهایت این توانمندی بخشی از او می شود.

 

کلمات مرتبط :

بازی درمانی در بیش فعالی – گفتاردرمانی برای کودکان در اصفهان – رفتاردرمانی در کودکان بیش فعال – گفتاردرمانی در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره رایگان و رزرو آنلاین نوبت